dziewczyna w czarnej sukience w grochy

Jak dbać o czarne ubrania?

Czarne ubrania to ponadczasowa klasyka. Dla wielu osób stanowią one podstawę każdej stylizacji. Są bowiem niezwykle efektowne, a przy tym uniwersalne. Nosi się je na różne okazje, a także na co dzień. Wiele osób powiedziałoby, że czarne ubrania mają same plusy – wyszczuplają sylwetkę, są doskonałą bazą do całości stylizacji. Niestety, problem leży w ich pielęgnacji. Czarne ubrania wyglądają dobrze wyłącznie wtedy, gdy są czarne, a nie zszarzałe, sprane oraz nieświeże. Jak dbać o czarne elementy garderoby?

Odpowiednie pranie czarnych ubrań kluczem do sukcesu

Pranie czarnych ubrań to niemałe wyzwanie z kilku różnych powodów. Przede wszystkim detergenty oraz gorąca woda przyspieszają blaknięcie odzieży. Poza tym, czarne rzeczy bardzo często zbierają wszelkie włosy, sierść oraz płyny, które są pozostałościami w pralce. Co więcej, źle dobrany proszek może być przyczyną powstawania na odzieży białych smug oraz zacieków. Jak sobie z tym radzić?

Czarne ubrania powinny być prane osobno, a przed włożeniem do pralki warto obrócić je na lewą stronę. Uchroni je to nie tylko przed utratą kolorów, ale też przyczepianiem się ewentualnego brudu. Podczas prania czarnej garderoby najlepiej stosować specjalny płyn przeznaczony do prania ubrań w tym kolorze. Sprawdzi się on zdecydowanie lepiej niż tradycyjny proszek – odświeży oraz zabezpieczy odzież przed utratą koloru. Ważna jest też temperatura wody. Mimo tego, że zależy ona przede wszystkim od rodzaju pranych materiałów, w przypadku czerni nie powinna ona przekraczać 30-40°C. Piorąc czarne ubrania w wyższej temperaturze, szybciej wyblakną i zrobią się szare.

Suszenie i prasowanie

Pranie czarnych ubrań to tylko zagadnienie wstępne do prawidłowego dbania o nie. Warto skupić się tu też nad ich suszeniem oraz prasowaniem. Po wyjęciu z pralni ubrania należy odwrócić na prawą stronę i rozwiesić je na suszarce. Czarną odzież należy suszyć w cieniu bądź też w pomieszczeniu, unikając przy tym wystawienia jej na pełne słońce. Ekspozycja na nadmierne promieniowanie UV mogłaby bowiem pozbawić ubrania głębi koloru.

Podczas prasowania należy ustawić na żelazku temperatur dostosowaną do danej tkaniny. Szczególną uwagę zwróćmy na to, aby nie była ona zbyt za wysoka. Mogłoby to bowiem pozbawić ubrania zarówno blasku, jak i fasonu. Pracując, ubrania powinny ponownie znaleźć się na lewej stronie. W ten sposób unikniemy nienaturalnego połysku na tkaninie.

Jakie czarne ubrania najczęściej kupujemy?

Czarne ubrania to podstawa wielu stylizacji. Wśród najchętniej wybieranych elementów garderoby znajdują się czarne spodnie – gładkie, cygaretki, rurki, cargo, joggery, mom i wiele innych. Dobrze dobrany fason wyszczupla bowiem nogi i pozwala każdemu z nas poczuć się bardziej komfortowo. Koloru czarnego nie może zabraknąć także wśród koszul, koszulek oraz marynarek. Bardzo często wybierany jest on także jako kolor przewodni jesiennych oraz zimowych kurtek. Stanowi doskonałe uzupełnienie każdej jesienno-zimowej stylizacji i pasuje do każdego innego koloru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *