Jak dbać o ubrania z jedwabiu?

Jedną z najszlachetniejszych tkanin, kojarzonych z luksusem, elegancją i dobrobytem jest jedwab. Aby materiał długo cieszył użytkownika swoich pięknym wyglądem, należy odpowiednio o niego dbać. Wskazówki, jak prać i suszyć naturalny jedwab, aby go nie zniszczyć, znajdziesz w poniższym artykule.

Jak dbać o jedwab?

Jedwab powstaje z kokonów szczególnych gatunków motyli (jedwabnika dębowego i jedwabnika morwowego). Jest to więc materiał pochodzenia zwierzęcego. Pierwszy raz zaczęto produkować jedwab w Chinach ponad 5 500 lat temu. Bardzo długo (aż przez 2000 lat) jedynie Chińczycy znali technologię wytwarzania tego materiału.

Jedwab jest lekkim, cienkim, połyskującym, śliskim i przyjemnym w dotyku materiałem. Jest bardzo delikatny, dlatego ma duże wymagania w kwestii prania i suszenia. Dbanie o jedwabny materiał według poniższych uwag i zaleceń pozwoli zachować go w nienagannym stanie przez długi czas.

Jak prawidłowo prać produkty z jedwabiu?

Odradza się pranie jedwabiu w pralce, wyjątkiem jest sprawdzony delikatny tryb prania. Jeśli użytkownik nie jest pewien, jak materiał zachowa się w pralce, lepiej nie ryzykować. Najlepiej jest wyprać jedwab ręcznie. W przypadku twardej wody, warto dodać do niej odrobinę boraksu. Jest to ekologiczny środek czyszczący, zmiękczający wodę.

Piorąc ubrania z jedwabiu nie powinno stosować się zwykłych środków środków piorących. Zwykłe żele i proszki do prania mogą uszkadzać strukturę lub niszczyć kolor ubrań. Zaleca się zastosowanie płynu do tkanin delikatnych, a nawet mydła dla dzieci. Ważna jest także temperatura wody, powinna być chłonna lub delikatnie letnia. Ubrań z jedwabiu nie powinno się namaczać dłużej, niż kilka minut. Samo pranie ręczne również musi być wykonane bardzo delikatnie, bez pocierania materiału o siebie.

Jak prawidłowo suszyć ubrania z jedwabiu?

Podobnie jak pranie, również suszenie jedwabiu musi być bardzo delikatne. Ubrań z tego materiału nie wolno wyżymać. Należy położyć je na ręczniku, zwinąć oraz przyciskać delikatnie, aby ręcznik wchłonął nadmiar wody. Jest to lepsza i szybka metoda niż samoistne ociekanie wody z materiału. Cienki i delikatny materiał może łatwo się rozciągać i stracić swoją formę. Aby na materiale nie powstały zagniecenia, najlepiej jest go suszyć na płasko, rozkładając ubrania na suchym ręczniku. Ewentualnie, można także powiesić ubranie na wieszaku. Suszący się materiał nie może być narażony na działanie promieni słonecznych, ponieważ jego kolor mógłby się odbarwić.

Jak prawidłowo prasować jedwab?

Wbrew pozorom, jedwab można prasować. Trzeba jednak wykonywać tę czynność na możliwie najniższej temperaturze. Prasowanie należy wykonywać na lewej stronie, lekko wilgotnych ubrań (zmniejszy to ryzyko przypalenia materiału). Zaleca się prasowanie przez bawełnianą, czystą ściereczkę, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia materiału. Dobrym metodą prasowania jedwabiu jest wykorzystanie żelazka parowego lub parownicy. Zawsze należy stosować ustawienia zalecane do prasowania jedwabiu przez producenta urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *