Jak dbać o ubrania z jedwabiu

Jedwab uznawany jest za najszlachetniejszą tkaninę, a jednocześnie niezwykle delikatną. Materiał ten pozyskiwany jest z kokonu jedwabnika morwowego lub też dębowego. Tym samym jest to tkanina w pełni naturalna. Aby jednak na długo zachowała swoje właściwości należy ją właściwie pielęgnować.

Jak prawidłowo prać jedwab?

Pranie jedwabiu jest stosunkowo proste, jednak przestrzegać należy kilku zasad. Najlepiej jest zdecydować się na pranie ręczne w wodzie mającej około 20-30 stopni Celsjusza. Jest to zdecydowanie najbardziej korzystna temperatura dla jedwabiu. Co więcej im ciemniejsza jest barwa jedwabiu tym należy korzystać z niższej temperatury wody. Dodatkowo jedwab nie lubi namaczania, dlatego pranie nie powinno trwać dłużej aniżeli 4 minuty. Należy unikać również tarcia materiału, szorowania oraz skręcania. Mokry jedwab może tracić swoją sprężystość, wytrzymałość, a ponadto łatwo jest go wówczas uszkodzić. Do prania jedwabiu najlepiej jest wykorzystywać delikatny płyn do płukania, naturalny szampon do włosów lub mydełko dla dzieci. Wynika to z faktu, gdyż tkanina jedwabna ma strukturę przypominającą strukturę ludzkich włosów. Można również kupić specjalistyczne płyny do prania jedwabiu. Ważne jest jednak, aby zdecydowanie unikać silnych detergentów piorących, odplamiaczy, które mogłyby uszkodzić delikatne włókna materiału.

Jak płukać oraz suszyć jedwabne materiały?

Jedwab należy płukać w chłodnej lub zimnej wodzie. Warto dokonać płukania kilkukrotnie, na przykład cztery razy, aby odpowiednio spłukać środki piorące. W przypadku jaśniejszych ubrań do pierwszego płukania można dodać odrobinę octu, co pomoże jeszcze lepiej usunąć środki piorące natomiast podczas ostatniego płukania warto wykorzystać odrobinę soku z cytryny. Zapewni to piękny połysk tkaniny. Po wypłukaniu materiału z jedwabiu należy ułożyć go na suchym ręczniku, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Następnie suszenie jedwabiu należy prowadzić w pozycji wiszącej. Tkaninę można powiesić na cienkim sznurku lub w suszarce. Ważne jest jednak, aby unikać bezpośredniego promieniowania słonecznego. Nie należy również suszyć jedwabiu w pozycji płaskiej, ani także skręcać jego delikatnych włókien.

Czy można prasować jedwab?

Istnieją dwa sposoby na skuteczne prasowanie jedwabiu. Jednym z nich jest korzystanie z żelazka parowego. Wówczas należy potraktować tkaniny parą wodną z odległości co najmniej kilku centymetrów. Można także skorzystać z tradycyjnego żelazka, jednak wówczas należy prasować jedwab przez bardzo cienką i czystą szmatkę. Uchroni to materiał przed zanieczyszczeniem, a także nadmierną temperaturą. Warto również zdecydować się na prasowanie jedwabiu, kiedy jest on lekko wilgotny bo wówczas tkanina uzyskuje idealną gładkość. Bardzo ważny jest także sposób przechowywania jedwabiu. Nie może być on narażony na promieniowanie słoneczne. Najlepiej jest przechowywać jedwab w suchym miejscu na wieszaku. Nie należy przygniatać go stertą innych ubrań, gdyż ile to wpływa na jego strukturę. Stosując powyższe zasady można zachować atrakcyjny wygląd jedwabiu przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *