Jak dbać o ubrania z lnu?

Len to bardzo delikatna tkanina, która jednak coraz częściej gości w polskich garderobach. Ubrania z lnu są cenione zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, ponieważ doskonale się prezentują, przepuszczają powietrze, pozwalają skórze oddychać i szybko odparowują nadmiar potu. Po tego typu odzież zdecydowanie najczęściej sięgają panie, lecz warto się zastanowić jak o nią dbać, zarówno pod kątem prania, jak i prasowania.

Pranie ubrań z lnu – jak się za to zabrać? Porady

Dobrą wiadomością dla wszystkich zainteresowanych osób jest to, że pranie ubrań z lnu wcale nie jest zbyt skomplikowane. Oczywiście proces ten wymaga pewnych przygotowań. Zaleca się, aby taką odzież prać osobno i dostosować się do metek znajdujących się przy poszczególnych elementach garderoby. Biel nie powinna być łączona z kolorami, a dodatkową ciekawostką jest fakt, że ubrania z lnu należy odwracać na lewą stronę. Inne zasady, obok których nie można przechodzić obojętnie to:

  • pranie może się odbywać na dwa podstawowe sposoby – ręcznie oraz w pralce, w tym drugim przypadku należy bazować na najdelikatniejszych programach,
  • ubrania z lnu powinny mieć w pralce odrobinę wolnego miejsca, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich ściskać,
  • po zakończonym praniu ubrań nie powinno się wykręcać, aby nie doprowadzić do odkształceń,
  • ubrania należy prać w temperaturze około 30-40 stopni Celsjusza,
  • do prania należy stosować jedynie łagodne środki i omijać płyny zmiękczające.

Właśnie tak powinna być prana lniana koszula w białym kolorze z dodatkiem wiskozy. Jeśli chodzi o suszenie lnianych ubrań, warto pamiętać o tym, aby odzież lekko strzepnąć i wywiesić na suszarce znajdującej się na świeżym powietrzu. Takich ubrań nie można jednak przesuszać, ponieważ konsekwencją takich działań jest ich zniszczenie.

Prasowanie ubrań z lnu – jak to wygląda w praktyce? Wskazówki

Pranie zostało już dokładnie omówione, dlatego najwyższa pora, aby zabrać się za przeanalizowanie prasowania ubrań z lnu. W tym przypadku również nie należy się zbytnio zamartwiać, ponieważ jest to stosunkowo prosta czynność. Najistotniejsze kwestie to:

  • prasowanie odzieży jedynie przy zastosowaniu wysokich temperatur, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i podwyższonej czujności,
  • jeśli nie ma takiej konieczności, warto zdecydować się na odstąpienie od prasowania i pozostawić odzież lekko wygniecioną – według wielu użytkowników i użytkowniczek jest to jej największy urok.

Tak powinno się postępować m.in. z lnianymi spodniami z szeroką nogawką, w których zastosowano również wiskozę. Nie da się ukryć, że najdogodniejszą opcją jest zapoznanie się ze wszystkimi informacjami zawartymi na metkach lnianych ubrań. To gwarancja zminimalizowania ryzyka popełnienia dużego błędu podczas prasowania, jak i prania omawianej odzieży. Dostosowując się do powyższych wskazówek, dba się przede wszystkim o znaczne wydłużenie żywotności eleganckiej lnianej odzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *